Spolupráce s tureckými školami pokračuje na robotické soutěži

05. března 2024 10:45, aktualizováno 12:08, Bc. Eva Mertlová

Ve dnech 4. - 7. března 2024 probíhá v Plzni již 5. ročník mezinárodní robotické soutěže ROBO-VOZÍTKO Plzeň 2024. V rámci soutěže Plzeňský kraj navštívili zástupci turecké provincie Bursa, s níž kraj rozvíjí spolupráci v oblasti školství. Zástupci turecké delegace navštívili před zahájením samotné soutěže krajský úřad, aby se setkali s vedením Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem. Po setkání se společně přesunuli na oficiální zahájení soutěže do společenského sálu SOU elektrotechnického, Plzeň, kde kromě oficiálního zahájení a proslovů přítomných zástupců škol proběhly také prezentace účastníků a vložený kulturní program.

V delegaci jsou zástupci tureckého vzdělávání např. Mustafa Kahya, náměstek ředitele pro školství a vzdělávání provincie Bursa nebo Omer Can Yigit, koordinátor Erasmus projektů v provincii Bursa. Ti diskutovali o prohlubování spolupráce s hejtmanem Rudolfem Špotákem, jeho náměstky Petrem Vankou a Vladimírem Krocem. Podle vedoucí odboru školství, mládeže a sportu KÚPK Jaroslavy Havlíčkové byla účast tureckých soutěžících domluvena již v loňském roce, kdy spolupráci s Bursou kraj navázal. Spolupráce s tureckým regionem Bursa bude probíhat zvláště mezi školami. Do budoucna se rýsují nejen zajímavé výměnné pobyty pro žáky.

Soutěž ROBOVOZÍTKO Plzeň 2024 organizuje Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni, Středním odborným učilištěm elektrotechnickým, Plzeň a Techmania Science Center Plzeň. Účastní se letos celkem 23 týmů studentů ve věku 17 – 21 let z České republiky,
Slovenské republiky, Chorvatské republiky, Spolkové republiky Německo, Turecké republiky a Čínské lidové republiky. Úkolem soutěžních týmů bude zkonstruovat robotické vozítko, prezentovat ho před porotou v anglickém jazyce a projet s ním v co nejkratším čase vymezenou dráhou. Do dráhy je vložen neosvětlený tunel a následně vyvýšenina s povinností vozítko zpomalit při nájezdu a při sjezdu zrychlit. Vozítko bude přepravovat kelímek s odměřeným množstvím vody, kterou nesmí rozlít. Soutěžící mohou získat ocenění i za design vozítka v soutěži kreativity, v níž se bude
hodnotit např. originální kapotáž vozítka, ochrana elektroniky před vodou nebo zajímavé osvětlení.

"Cílem soutěže je prohloubení spolupráce mezi školami v oblasti rozvoje digitálních kompetencí potřebných pro budoucí trh práce, porovnání odborných dovedností mezi školami napříč jednotlivými státy a získání nových inspirací pro soutěžící žáky," říká náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Program soutěže:
4. března 2024, 16:00 – 18:00 hodin
- Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň, Vejprnická 56 – Společenský sál
- Slavnostní zahájení soutěže
5. března 2024, 9:00 – 13:30 hodin
- Techmania Science Center o. p. s., U Planetária 2969/1, Plzeň
- Soutěžní jízdy robotických vozítek a hodnocení kategorie Nejlepší design
6. března 2024, 8:45 – 15:30 hodin
- Prezentace robotických vozítek v anglickém jazyce
7. března 2024, 9:00 – 11:30 hodin
- Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže