TOTEM připravil odbornou konferenci o dobrovolnictví

18. března 2022 13:56, aktualizováno 25. března 2022 09:48, Mgr. Patrik Pátek

Na sdílení zkušeností, dobrých příkladů a novinek, ale i radostí a strastí, které dobrovolnictví přináší, byla zaměřena páteční odborná konference „Jak chutná dobrovolnictví“. Konferenci v rámci Dnů dobrovolnictví připravilo v prostorách DEPO2015 Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM.

Odborný program během celého pátku přinesl na dvě desítky přednášek a prezentací. Ty odstartoval ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR Michal Barbořík, který účastníky seznámil s legislativními novinkami a představil projekt Rozvoj dobrovolnictví. O tom, jak chutná dobrovolnictví v Plzeňském kraji, už povídala Vlastimila Faiferlíková, ředitelka centra TOTEM. Mezi účastníky nechyběli ani zástupci Plzeňského kraje, kteří s dobrovolnickou prací mají především v posledních letech mimořádně intenzivní zkušenost. „Plzeňský kraj podporuje dlouhodobě dobrovolnictví a jsem rád, že se nám i v letošním roce podařilo dostat do dotačních titulů více peněz na věci týkající se dobrovolnictví. Jsem za to osobně velice rád. Jeho hvězda začala stoupat při covidové pandemii a teď určitě stoupá i v rámci ukrajinské krize, kde je pomoc dobrovolníků nezbytná,“ pronesl na úvod konference hejtman Rudolf Špoták, kterého na místě doplnil náměstek pro oblast sociálních věcí Martin Záhoř: „Všechny formy dobrovolnictví, ať už jsou jakékoli, jsou cenné a já za tu pomoc, která přišla právě v době covidové a přichází velmi intenzivně i nyní s ukrajinskou krizí, moc děkuji a děkuji i paní ředitelce Faiferlíkové za činnost, kterou provádí. Plzeňský kraj i já osobně proto různé formy dobrovolnictví v blízké i další době budeme podporovat.“

Dobrovolnictví má přitom citelný a velmi pozitivní dopad na současnou situaci. „Například v KACPU bychom se bez práce dobrovolníků neobešli. Dobrovolníci v něm pomáhají s komunikací, mají tam i svůj samostatný infostánek. Pomáhají s občerstvením – dodávají jídlo a nápoje těm lidem, kteří tam čekají. Jejich pomoc je neocenitelná,“ připomněl konkrétní činy dobrovolníků hejtman Špoták.

Dny dobrovolnictví v Plzeňském kraji pořádalo Regionální dobrovolnické centrum Plzeňského kraj v rámci projektu Rozvoj dobrovolnictví v ČR, reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_029/0003724, který je spolufinancován z Evropské unie (EU), Evropského sociálního fondu (ESF) prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost s státního rozpočtu ČR.