Třetí PechaKucha Night Plzeň Science Edition bude v Techmanii

23. září 2024 09:20, Ing. Helena Frintová

Rok se s rokem sešel a Plzeňský kraj společně se ‚spolkem k světu.‘ zvou na další inspirativní večer PechaKucha Night Plzeň Science Edition, který bude věnovaný vědě a inovacím. Tentokrát se prezentace desítky zajímavých osobností nejen z regionu uskuteční v pátek 11. října 2024 od 20.20 hodin v plzeňské Techmanii. Doprovodný program – vědecké buskingy, vědecká show a komentovaná prohlídka – bude probíhat už od 18 hodin.

„[Peča kuča] s pořadovým číslem 47 bude již třetím inspirativním večerem věnovaným vědě, technice a inovacím. Rozhodli jsme se ji proto uspořádat v plzeňském science centru Techmania. Vždyť kde jinde se při takové příležitosti potkat, než v experimentální stanici pro zvídavé,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Plzeňské science centrum Techmania je totiž zajímavé (nejen) tím, že je jediným veřejně přístupným místem v areálu někdejší Škodovky a sídlí v bývalých továrních halách. K tomu je plné interaktivních exponátů a zajímavých expozic nabízejících odlišný pohled na svět vědy. U nejrůznějších pokusů a experimentů se zabaví malí i velcí návštěvníci. A právě dospělí, které baví výzkum, vývoj a inovace, si přijdou na své při inspirativním večeru, kde je zabaví nejen desítka inspirativních hostů, jak je ostatně u [Peči] pravidlem jistým jako fyzikální zákony, ale také doprovodný program.

„PechaKucha Night Plzeň Science Edition letos chystáme potřetí a dá se říct do třetice všeho dobrého a ještě lepšího, letos to bude zatím největší. To hlavní ale zůstává, představíme desítku inspirativních osobností z regionu i mimo něj a inspirujeme tak, doufám, ostatní i sebe navzájem. Tento svěží, populární formát je za mě skvělou příležitostí, jak propojit osobnosti z oblasti vědy, výzkumu a inovací v kraji a budovat inovační ekosystém, který je tolik potřeba, aby vznikaly inovativní projekty, jež Plzeňský kraj posouvají dál,“ řekl Milan Edl, RIS3 manažer Plzeňského kraje.

Na PechaKucha Night Plzeň Science Edition III se představí emeritní rektor Západočeské univerzity v Plzni, fyzik doc. Dr. RNDr. Miroslav Holeček; expert na geomatiku a geoinformatiku, akademický pracovník ZČU a spoluzakladatel startupu RoadTwin Ing. Karel Jedlička, Ph.D.; machine learning inženýr ze společnosti SentiSquare s.r.o. Ing. Pavel Novotný; manželé prof. Ing. Miroslav Zetek, Ph.D. a doc. Ing. Ivana Zetková, Ph.D. z Fakulty strojní ZČU, kteří se věnují technologiím obrábění a kovové aditivní výroby a loni získali nejvíce patentů na ZČU. „Představí se i Anna Krebsová, talentovaná žákyně 4. ročníku Gymnázia Plzeň Mikulášské, která letos na jaře se svým pětičlenným týmem a jejich vesmírným projektem LASAR uspěla v konkurenci více než 2 000 týmů a dostala se do světového finále v Conrad Challenge. Z něho si nakonec odnesli hned dvě ceny a stali se tak nejúspěšnějším z 569 týmů z různých částí světa, které bojovaly o vítězství,“ prozradila Nela Drunecká, projektová manažerka z pořádajícího spolku k světu. „Pro spolek k světu. je to po téměř dvanácti letech poslední [Peča] v naší režii, než ji předáme do nových rukou. Za ty roky jsme navštívili snad všechna možná i nemožná místa v Plzni a přijde nám skvělé zakončit naši cestu v Techmanii s PechaKucha Night Plzeň Science Edition III, kterou už třetím rokem spolupořádáme s Plzeňským krajem,“ dodala N. Drunecká.

Techmania se otevře účastníkům akce již v 18:00. Následující dvě hodiny budou mít návštěvníci možnost zhlédnout připravený doprovodný program. „V rámci doprovodného programu se mohou návštěvníci těšit na výběr nejoblíbenějších vědeckých buskingů, které v Techmanii realizujeme. Ukážeme fungování Teslova transformátoru, který patří k expozičním novinkám, spustíme parní stroj ze Škodových závodů a také uprostřed budovy roztočíme ohnivé tornádo. Celý zážitek bude navíc umocněn ambientním osvětlením, které dodá expozičnímu prostoru jedinečnou atmosféru a běžní návštěvníci ho takto nemohou zažít,“ přiblížil atraktivní program Jiří Chroust, vedoucí marketingového oddělení Techmania Science Center Plzeň. „V polovině večera, až se představí prvních pět účinkujících, se na jevišti odehraje vědecká show, do které zapojíme samotné návštěvníky. A v neposlední řadě se návštěvníci budou moci zúčastnit komentované prohlídky budov Techmanie, kde je Lukáš Houška seznámí s bohatou historií a také je provede pro veřejnost běžně nepřístupnými místy,“ doplnil J. Chroust.

O PechaKucha Night Plzeň
Celosvětově rozšířený a oblíbený formát PechaKucha Night, který publiku představuje ty nejzajímavější a nejinspirativnější osobnosti převážně z oblasti architektury, designu a umění, ale také z řad filantropů, novinářů nebo vědců, se v Plzni poprvé představil v roce 2012. Za více než 11 let a 46 edicí stihla PechaKucha Night Plzeň na různých, architektonicky zajímavých místech v Plzni (a výjimečně i mimo ni) představit přes 450 osobností. Oblíbený formát, který do Plzně přivedl spolek k světu., v roce 2022 ve spolupráci s Plzeňským krajem představil první [Peču] věnovanou vědě a inovacím, a to v Pavlovově Pavilonu. O rok později se [Peča] uskutečnila v novém vědecko-technickém parku TechTower. Letošní inspirativní večer věnovaný vědě ovládne Techmania Science Center a opět dokáže, že Plzeňský kraj je atraktivním místem ke studiu, podnikání i k životu. Místem, které dává prostor pro růst nových inovativních projektů a rozvoj talentů. Image Plzeňského kraje jako otevřeného a progresivního regionu tvoří výzkumné týmy, firmy, instituce a jedinci, kteří se rozhodli vyzkoušet novou cestu a inovovat. Právě na nich staví Plzeňský kraj svou identitu. PechaKucha Night Plzeň Science Edition III představí další z nich, a přizve také zajímavé osobnosti mimo region, protože jen otevřený kraj může růst a inspirovat.