Medaile z mezinárodních olympiád pro domažlické gymnazisty

26. července 2024 08:37, aktualizováno 08:39, Bc. Eva Mertlová

Žáci Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích, které zřizuje Plzeňský kraj, opět dokázali, že patří mezi nejlepší mladé vědce na světě. Jan Herzig a Jakub Krutina si z mezinárodních olympiád přivezli cenné kovy, které jsou důkazem jejich talentu a tvrdé práce.

Jakub Krutina, další talentovaný student z domažlického gymnázia, získal bronzovou medaili z Mezinárodní biologické olympiády (IBO), která se konala ve dnech 7. až 14. července 2024 v hlavním městě Kazachstánu, Astaně. Jakub Krutina, který se již několikrát zúčastnil Biologických kempů konaných v rámci projektu Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji, prokázal své hluboké znalosti v oboru biologie a v konkurenci z celého světa předvedl výjimečné znalosti. "Účast na Mezinárodní biologické olympiádě byla pro mě nesmírně obohacující. Měl jsem možnost diskutovat s vrstevníky o nejnovějších výzkumech a technikách v biologii, což mě motivuje k dalšímu studiu a práci," řekl Jakub Krutina.

Jan Herzig, talentovaný student a několikanásobný účastník Fyzikálních kempů konaných v rámci projektu Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji, získal zlatou medaili na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice – junior (IOAA Jr). Soutěž se konala ve dnech 24. až 30. září 2023 v řeckém městě Volos. Talentovaný student, který je také aktivním členem komunity nadaných a aktivních žáků GoHigher, se prosadil mezi nejlepšími mladými astronomy z celého světa a přivezl do České republiky nejcennější kov. V roce 2024 opět zabodoval v národním kole Astronomické olympiády.

"Byla to úžasná zkušenost, která mi dala možnost setkat se s lidmi se stejným zájmem z různých koutů světa. Jsem velmi vděčný za podporu svého gymnázia a komunity GoHigher," uvedl Jan Herzig po svém loňském ocenění hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem.

Úspěchy jsou oceněním pro celé domažlické gymnázium

"To, čeho Jan a Jakub dosáhli, je zcela nepochybně především a hlavně jejich zásluha. Dosažené úspěchy jsou kombinací mimořádného talentu, neúnavné systematické práce a obrovské motivace – vědí, že umí, a mají odvahu, trpělivost a vnitřní sílu jít za svým cílem. Jsme hrdí, že jsou našimi studenty. Jsou inspirací pro další spolužáky. Jsme totiž školou, která se opravdu, nikoliv jen formálně, dlouhodobě snaží s nadanými žáky pracovat a vytvářet podmínky k tomu, aby mohli svůj talent dále rozvíjet," uvádí ředitelka školy Jana Štenglová.

Úspěchy Jana Herziga a Jakuba Krutiny jsou příkladem toho, jak důležité je podporovat mladé talenty a poskytovat jim příležitosti k rozvoji jejich schopností. Jejich medaile z mezinárodních soutěží jsou nejen osobními úspěchy, ale také prestižním oceněním pro Plzeňský kraj – zřizovatele středních škol.

"Z takových výsledků, jaké oba studenti dokázali, mám vždy radost, protože spojit talent a píli a vydat se na mezinárodní bojiště, to chce velkou odvahu. Úspěch už je takovou třešničkou na dortu pro nás všechny. A pro mne je to radost dvojitá, protože jsem absolvent domažlického gymnázia. Jsem velmi rád, že na takových výsledcích je vidět, že podpora talentovaných mladých lidí se vyplácí. Plzeňský kraj jako zřizovatel středních škol se právě těmto studentům věnuje. Snažíme se je podpořit všemi prostředky, které máme. A vyplácí se nám to," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

"Jan Herzig a Jakub Krutina se zařadili mezi elitu mladých vědců a jejich příběhy jsou inspirací pro další generace studentů, kteří se chtějí věnovat vědeckému bádání a přispět k rozvoji vědy a techniky," dodává náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Informace k projektu Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji a připravovaných či již realizovaných kempech najdete ZDE.