V Klatovech se vyrábí komponenty rakety Ariane 6

obrazek
01. července 2024 15:40, Mgr. Patrik Pátek

V průmyslové zóně u Klatov se vyrábí zásadní komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury prochází závěrečnými zkouškami a 9. července proběhne její první start. Několik komponent rakety přitom pochází z klatovského závodu ATC Space. Zde vyrobili hliníkové díly pro pomocné motory nosiče. Zatímco finišují přípravy na start, klatovská firma pracuje na úpravě výroby pro druhou generaci tohoto nosiče. I díky ATC Space bude na každé raketě Ariane 6 česká vlajka.

„Naše firma se podílí na výrobě a kompletaci dvou zásadních komponent pro Ariane 6,” říká ředitel firmy Tomáš Kroták, „jedná se o takzvaný Forward Skirt a Rear Skirt.” Zmíněné části jsou zjednodušeně řečeno válce, které tvoří tělo pomocných motorů na tuhé pohonné látky, takzvaných boosterů. Například Rear Skirt je kruhová základna samotného pomocného motoru na tuhé pohonné látky. Tento komponent přenáší sílu a poměrnou hmotnost celé rakety během vzletu, čemuž odpovídá i jeho strukturální pevnost a odolnost.


Firma provádí konečnou montáž těchto komponent pomocí takzvaného nýtování, kdy se jednotlivé hliníkové díly skládají dle přesně daných pracovních úkonů. Pracovníkům pomáhá šestiosý robot PowerRACe s automatizovaným systémem určování polohy. Robot provádí vrtání otvorů, do kterých pak pracovníci ručně vkládají spojovací prvky. Krom této činnosti vyrábí ATC Space taktéž jednotlivé hliníkové díly. Ty se ve firmě vyřezávají pomocí vodního paprsku a následně opracovávají na přesných CNC frézách. Firma je pevnou součástí výrobního řetězce nového nosiče. Zkušenosti místních pracovníků jsou Evropskou kosmickou agenturou ceněné. „Ušli jsme dlouhou cestu. Už dříve jsme se podíleli na montáži některých prvků pro raketu Ariane 5,” upozorňuje ředitel Tomáš Kroták na dlouholeté zkušenosti firmy. „Při budování nového závodu pro díly rakety Ariane 6 ocenila ESA naše zkušenosti při návrhu továrny, jejího vybavení i dodržení harmonogramu výstavby. Řada prvků v naší výrobě patří již mezi naše know-how a máme plnou důvěru evropského kosmického průmyslu.” Mezi inovace, kterými ATC Space disponuje, patří například vakuové přípravky pro manipulaci s přesnými a choulostivými hliníkovými díly. Díky nim je zamezeno poškození těchto přesných obrobků.

V současnosti se firma připravuje na výrobu vylepšených komponent pro druhou generaci nosiče. Všechny díly na plánované lety Ariane 6 první generace jsou již dokončeny, a tak firma upravuje výrobu na budoucí variantu nosiče.

ATC Space je dceřinou firmou německé společnosti Aerotech Peissenberg. Sídlí na adrese Schiffauerova 940 v Klatovech. Návštěvník této adresy nezůstane na pochybách, co se v továrně vyrábí. Logo umístěné na vstupní bráně jasně odkazuje na raketu Ariane 6. Společnost získala certifikát ISO 9100, který je v leteckém a kosmickém průmyslu zárukou nejen kvality výroby, ale také dobře zvládnutého managementu.

HISTORIE SPOLEČNOSTI Přímým předchůdcem současné firmy je společnost Aerotech Czech, která vznikla v roce 2011. Aerotech Czech se podílela na kosmickém průmyslu, když si zajistila zakázky pro výrobu některých komponent pro raketu Ariane 5. Díky dobře odvedené práci získala firma zakázku na výrobu komponent pro Ariane 6 po splnění náročných podmínek, návrhu nového závodu a zhodnocení ze strany ESA. Výstavba nového závodu probíhala v roce 2017 a v letech 2018 a 2019 probíhala kvalifikace. V červnu 2019 byla ustanovena samostatná společnost ATC Space (dceřiná společnost Aerotech Czech).


Galerie