V Plzni se konají Sportovní hry zrakově postižené mládeže

obrazek
04. června 2024 14:28, aktualizováno 14:44, Mgr. Patrik Pátek

V Plzni byly v úterý 4. června slavnostně zahájeny XXVII. Sportovní hry zrakově postižené mládeže. Do západočeské metropole se sjely děti se zrakovým hendikepem z celého Česka. Pořadatelem letošního ročníku je Základní škola a Mateřská škola pro zrakově postižené, Plzeň, Lazaretní 25 a nad celou akcí převzali záštitu hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták i manželka prezidenta republiky paní Eva Pavlová.

Celostátní hry probíhají ve dnech od 3. do 7. června 2024. Úterního slavnostního zahájení na atletickém stadionu Petřín se účastnili i zástupci Plzeňského kraje. „Musím poděkovat paní ředitelce a celému organizačnímu týmu nejen za to, že připravili všechny soutěžní hry rozdělené do několika dnů, ale připravili i pestrý program, takže věřím, že si účastníci odvezou spoustu krásných zážitků a sport pro ně bude i nadále zábavou, díky které na sobě budou chtít neustále pracovat,“ vzkázal radní Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc, prostřednictvím vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Jaroslavy Havlíčkové.


Na účastníky z řad všech škol pro zrakově postižené žáky z celé republiky čeká náročný soutěžní program her. Sportovci soutěží v kategoriích B1, B2, B3 a B4 dle stupně zrakového postižení. Žáci s kategorií B1 a B2 mají k dispozici traséry. Dosažené výsledky jsou přepočítávány na základě koeficientů pro srovnání a stanovení pořadí. Celkem se letošních her zúčastní na 70 zrakově postižených sportovců a soutěží v těchto disciplínách:
atletika - 60m, 600m,
hod míčkem,
skok daleký,
plavání - 25m a 50m prsa, znak, volný způsob,
turnaj - v goalballu a showdownu

Součástí her je také doprovodný program. Děti mají možnost projíždět se na tandemových kolech (dvojkolech) a vyzkoušet si laserovou střelbu, což jsou další sporty uzpůsobené zrakově postiženým. „V rámci doprovodného programu jsme přichystali také kulturně-poznávací akce, kdy se žáci seznámí s historií města Plzně, navštíví DEPO 15 a další zajímavá místa. Na závěr her se bude konat společenský večer pro všechny účastníky spojený s vyhlašováním výsledků a kulturním programem ve společenském sále Osteria Garage,“ poznamenala ředitelka pořadatelské Základní školy a Mateřské školy pro zrakově postižené Plzeň Iva Šmrhová.


Sportovní hry zrakově postižené mládeže mají svoji tradici. V jejich organizaci se pravidelně střídá od roku 1995 dle stanoveného pořadí všech pět škol pro zrakově postižené z celé ČR (Praha – nám. Míru, Praha – Hradčany, Opava, Brno a Plzeň). Sportovních her se také zúčastňují integrovaní žáci z Libereckého kraje pod záštitou SPC pro zrakově postižené Liberec. Srovnání výkonnosti jednotlivců přispívá k objevení talentů pro paralympijský sport, motivuje k dalšímu sportovnímu snažení a tím k smysluplnému využívání volného času, posilování sebevědomí, spolupráce v kolektivu, navazování nových přátelství a zařazování do společnosti. „Já jsem jako malá také jezdila na tyto hry zrakově postižené mládeže, takže pro mě je to teď trochu nostalgie. Dětem bych jen přála, aby u sportu vydržely, protože ten jim může přinést v životě spoustu dobrého,“ pronesla česká paralympionička, plzeňská lyžařka, Anna Pešková Kulíšková, která byla součástí slavnostního zahájení. Anna Pešková přitom může být pro mnohé vzorem, když se díky své urputné vytrvalosti dostala z obdobných her až na ty paralympijské. Z paralympijských her v Turíně si v roce 2006 přivezla stříbrnou medaili a o čtyři roky později z Vancouveru bronz. „Důležité je, aby se děti sportem bavily, měly z něj radost a naučily se překonávat překážky a dosahovat svých cílů. To jsou vlastnosti, které se hodí i v životě,“ doplnila mistryně světa v super-G.

Spolupořadateli her je VOŠ a SPŠE Plzeň (ubytování, stravování, pronájem tělocvičny na goalball a showdown), TJ Sokol Petřín (atletika), bazén 33. ZŠ, Terezie Brzkové 31, Plzeň (plavání), Sportovní gymnáziu Plzeň a Středisko volného času Radovánek.


 


Galerie