Vláda schválila záměr vybudovat u Plzně podnikatelský park

27. července 2022 15:30, aktualizováno 29. srpna 2022 13:51, Ing. Helena Frintová

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda vybudování nového strategického podnikatelského parku na letišti v Líních u Plzně. Cílem projektu je revitalizovat jen minimálně využívané letiště a tím připravené pozemky nabídnout pro expanzi nových investorů, například pro výstavbu tzv. gigafactory. Zároveň má tento projekt zabránit pokračujícímu záboru zemědělské půdy.

„Jsme rádi, že se vláda rozhodla, že bude vybudování strategické rozvojové zóny na letišti v Líních jejím strategickým projektem. Plzeňský kraj jí bude v tomto nápomocen a bude se snažit pro naplnění cíle revitalizovat línský brownfield na prostor určený pro podnikání aktivně pracovat,“ komentoval rozhodnutí českého kabinetu hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Lokalita Plzeň-Líně je podle MPO neefektivně využitým brownfieldem o optimální velikosti s minimálními terénními nerovnosti. Navíc je převážně ve státním vlastnictví a má dobrou dostupnost na železniční a dálniční síť. Také proto je jednou z možných lokalit pro výstavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů.

„Automobilový průmysl, který je pro Českou republiku klíčový, prochází transformací. Většina automobilek staví svou budoucnost na elektromobilech. A s očekávaným růstem elektromobility je spojen prudký nárůst poptávky po bateriích, pro Česko je tedy nezbytně nutné držet s tímto vývojem krok,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Automobilový průmysl v ČR se aktuálně podílí až na desetině českého HDP a na průmyslové produkci téměř ze čtvrtiny. Zaměstnává 180 000 lidí přímo a 500 000 nepřímo. Plánovaný projekt revitalizace a výstavby podnikatelského parku v Líních u Plzně však případně umožní využití i k jiným projektům než těm z automobilového průmyslu. „Spolupráce s významnými technologickými partnery, kteří by se zde mohli usadit, slibuje výrazný ekonomický přínos a nová pracovní místa v ekologické výrobě s vysokou přidanou hodnotou,“ dodává ministr Síkela.

Příprava počítá s demolicí veškeré letištní infrastruktury a přípravou zóny o celkové maximální rozloze až 391 ha. Celkové náklady na realizaci infrastruktury včetně podnikatelského parku lze odhadnout na základě provedených studií na 9 mld. Kč v následujících 4 letech. Část nákladů je určena na investice s přesahem do dopravní obslužnosti a dalších nákladů okolních obcí. Další část nákladů by byla nedílnou součástí vzniklé průmyslové zóny, a proto by byla hrazena z programu určenému na přípravu velkých lokalit včetně infrastruktury – Smartparks for the Future.

„Úlohou agentury CzechInvest bude zejména podpora napříč všemi subjekty v technických záležitostech realizace podnikatelského parku. Společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu budeme řešit případné problémy nebo komunikovat s relevantními úřady. Následně budeme pomáhat se zajišťováním strategických investorů s velkou přidanou hodnotou,“ říká náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko, který dočasně vede agenturu CzechInvest.

Vedlejším efektem tohoto projektu je revitalizace brownfield lokality určené pro podnikání a nedostatečně využívané, včetně odstranění starých ekologických zátěží z dřívějšího provozu vojenského letiště. Dopad na životní prostředí bude posouzen standardně v rámci procesů Posouzení vlivů na životní prostředí podnikatelského parku a staveb jednotlivých investorů.