Vyhlášení soutěže Požární ochrana očima dětí

09. května 2023 16:15, Bc. Patrik Pátek

Přímo v sále zastupitelstva Plzeňského kraje proběhlo v úterý 9. května slavnostní vyhodnocení Krajského kole celostátní soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže. Přes třináct set dětí z celého Plzeňska soutěžilo o postup ve třech kategoriích. Do republikového kola nakonec postupuje šestnáct zástupců.

„Tradice této soutěže sahá do opravdu hluboké historie, běží už více než čtyřicet let a mám radost, že zájem o ni je stále, jak potvrzují počty zúčastněných, opravdu citelná. Nejprve se soutěží na úrovni škol, okresů a následně krajů. Šestnáct nejlepších pak postupuje do republikovéhokola, které bude mít letos vyhlášení koncem května na zámku v Přibyslavi,“ sdělil starosta Krajského sdružení hasičů Plzeňského kraje Josef Černý.

Ceny nejlepším předával náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka. Postupně dekoroval nejlepší z jednotlivých kategorií z oblasti výtvarné, literární a digitálních technologií. Děti od mateřských až po střední školy především malovaly a kreslily, psaly básně a příběhy nebo připravovaly prezentace či videa s hasičskou tematikou. V součtu se v Plzeňském kraji zapojilo 1311 dětí, 17 mateřských školy, 42 základních, 1 střední a 58 sborů dobrovolných hasičů. „Mám ráda koně a věnuji se jim prakticky celý život, proto jsem se rozhodla napsat příběh, jaké to pro zvíře je, když ho zachraňují lidé. Tím chci také současně poděkovat hasičům, že se i kromě lidí starají o zvířata. Ve svém příběhu jsem se inspirovala skutečnou příhodou, kterou jsem kdysi četla v novinách, o tom, jak hasiči zachraňovali koně z lipenské přehrady,“ popsala vítězka literární kategorie L3 žáků 8. – 9. tříd ZŠ a 3. - 4. ročníku osmiletých gymnázií Kristýna Aubrechtová ze ZŠ Bor – Tachov.