Vynikající studenti obdrželi stipendia

obrazek
11. října 2022 15:16, aktualizováno 22:11, Bc. Eva Mertlová

Na čtyřicet vynikajících studentek a studentů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy převzalo v úterý 11. října 2022 v Měšťanské besedě mimořádná stipendia rektora ZČU, hejtmana Plzeňského kraje a primátora města Plzně.

Mimořádným stipendiem oceňuje Západočeská univerzita společně s Plzeňským krajem a městem Plzní studenty, kteří svoji alma mater reprezentují na vědeckých, kulturních či sportovních soutěžích, rozvíjejí mimořádné aktivity nad rámec studia a dosahují vynikajících výsledků. Stipendium rektora za mimořádné studijní výsledky a vynikající reprezentaci univerzity v odborných oblastech letos získalo deset studentů ZČU, další desítku talentovaných ocenil rektor mimořádným stipendiem za sportovní úspěchy. Deset studentů obdrželo stipendium hejtmana Plzeňského kraje a deset stipendium primátora města Plzně. Stipendia rektora, Plzeňského kraje i města Plzně mají hodnotu 20 tisíc korun, stipendium rektora za sportovní úspěchy je dotováno částkou 10 tisíc korun.

"Západočeská univerzita si váží mimořádných studentských osobností, které ji v oblastech odborných nebo ve sportovní činnosti reprezentují v Česku a v zahraničí nebo které své nadání a energii věnují celospolečensky prospěšným aktivitám, jež se pozitivně promítají do života na univerzitě nebo ve městě či kraji. Výjimečné studentky a studenty, kteří za těmito aktivitami stojí, proto univerzita každoročně oceňuje mimořádným stipendiem, aby jim vyjádřila své poděkování a podporu," konstatuje rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček.

"V současné době vidíme více než kdy jindy, jak důležitá je pro nás mladá generace. Jsou to lidé, kteří tvoří naši budoucnost. Považuji proto za zásadní podporovat je ve vzdělávání a pomoci jim budovat jejich další životy nejen po profesní linii. Už od roku 2004 podporuje stipendii Plzeňský kraj ty studenty, kteří se věnují významným i netradičním projektům, pracují jako dobrovolníci nebo jsou úspěšní na poli sportu. Ti všichni dělají Plzeňskému kraji dobré jméno a věřím, že i samotné slavnostní předávání stipendií je pro ně zážitkem a poděkováním," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

STIPENDIUM HEJTMANA PLZEŇSKÉHO KRAJE

Bc. Jan Pelikán / Fakulta aplikovaných věd (FAV)
bakalářský studijní program Informatika
Student vypracoval bakalářskou práci Prototyp klientské aplikace pro komunitní překlad textů z kulturních institucí, která navazuje realizační částí na dřívější práci studentky Adély Mikešové určenou pro Západočeské muzeum. Práce byla vedoucím i oponentem hodnocena jako výborná a v budoucnu se plánuje její využití v Plzeňském kraji.

BcA. Aneta Balínová / Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS)
navazující magisterský studijní program Grafický design a ilustrace
Aneta Balínová reprezentuje univerzitu v oblasti vizuální komunikace prostřednictvím spolupráce se Západočeskou galerií v Plzni (ZČG). Podílela se na způsobu propagace nové budovy ZČG, zpracovala návrh vizuálního styly a plakátů, které by měly v budoucnosti informovat veřejnost o stavbě nové budovy galerie, o činnosti jednotlivých oddělení a sbírkách ZČG.

Mgr. David Klika / Fakulta ekonomická (FEK)
doktorský studijní program Ekonomika a management

Mgr. Helena Korsová / Fakulta ekonomická (FEK)
navazující magisterský studijní program Ekonomická a regionální geografie

David Klika a Helena Korsová se aktivně účastnili mezinárodního projektu Vnitřní hranice Schengenu: Percepce dopadů opatření proti Covid-19 na život v česko-bavorském příhraničí, kterou spolu s FEK na Vysokou školou Hof řešila katedra geografie FEK. Prezentace výsledků projektu proběhla v Centru Bavaria Bohemia v Schönsee.

Ing. Lukáš Calta / Fakulta elektrotechnická (FEL)
doktorský studijní program Elektrotechnika a informační technologie
Student se po celou dobu studia prezentoval výbornými výsledky. Velmi aktivně zapojuje do projektů katedry elektrotechniky a počítačového modelování. Byl součástí organizačního týmu mezinárodní konference UIE 2021 (Evolution and new trends in electrothermal processes) a podílel se také na organizaci letní školy pro žáky základních a středních škol JuniorFEL.

Ing. David Sonntag / Fakulta elektrotechnická (FEL)
doktorský studijní program Elektrotechnika a informační technologie
David Sonntag se podílí na činnosti katedry (stavba modelů výtahů do výuky, zavádění organizačního systému spojovacího materiálu). Soustavně se věnuje řešení baterie, jako stěžejní součásti studentské elektrické formule.

Marie Horáčková / Fakulta pedagogická (FPE)
bakalářský studijní program Tělesná výchova a sport
Marie Horáčková dosahuje mimořádných úspěchů v oblasti sportovní reprezentace ČR a ZČU v lukostřelbě. V roce 2021 se zúčastnila olympijských her v Tokiu, kde v závodě jednotlivců obsadila 33. místo, na MS v Yanktonu získala 17. místo, 17. místo vystřílela také na ME v turecké Antalyi. Z MČR 2021 v Prostějově si odnesla zlato, na Akademických hrách v Prostějově získala stříbro. Za rok 2022 má na svém kontě 1. místo na halovém Akademickém MČR v Praze, 1. místo na halovém MČR v Prostějově, 7. místo na Světovém poháru v Antalyi nebo 33. místo ME v Mnichově.

Ing. Václav Mašek / Fakulta strojní (FST)
doktorský studijní program Teorie a stavba strojů
Již v průběhu 1. ročníku doktorského studia Václav Mašek publikoval příspěvky, v nichž navazoval na téma své diplomové práce, na zahraničních odborných konferencích v Poznani a Miškovci. Student se aktivně zapojuje do řešení společného projektu s Technickou vysokou školou Deggendorf Léto s Průmyslem 4.0, který má za cíl uspořádat tří letní školy zaměřené na problematiku Průmyslu 4.0. Václav Mašek se podílel na přípravě podkladů pro druhou letní školu a rámci ní vedl tutoriály týkající se programování v Pythonu, tvorby digitálního dvojčete pneumatického manipulátoru a jeho virtuálního a fyzického zprovoznění. Zapojuje se i do dalších aktivit oblasti internacionalizace, např. spolupracuje se studenty přijíždějícími na praktické stáže programu ERASMUS+.

Kryštof Škrdlant/ Fakulta zdravotnických studií (FZS)
bakalářský studijní program Zdravotnické záchranářství
Student se aktivně účastní akcí zaměřených na reprezentaci FZS a podílí se na spolupráci se složkami IZS při zajišťování zdravotnického dozoru na kulturních a sportovních událostech. Spolupracuje také na výuce první pomoci a dalších edukativních a preventivních činnostech FZS na středních a základních školách, a to formou přednášek nebo ukázek nácviku první pomoci při modelových situacích. Je spoluřešitelem projektu První pomoc pro žáky středních škol, řešeného v rámci dotačního programu MZ ČR Podpora zdraví, zvyšování efektivity a kvality zdravotní péče.

Tereza Šlaisová / Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni (LF UK v Plzni)
magisterský studijní program Všeobecné lékařství
Studentka je navržena za vynikající studijní výsledky se studijním prospěchem 1,04. Zapojuje se do studentské vědecké odborné činnosti v patologii, vypomáhala také při PCR a antigenním testování.



Galerie