Zástupci partnerského regionu v Chorvatsku navštívili kraj

06. února 2023 13:33, aktualizováno 07. února 2023 09:25, Bc. Eva Mertlová

Od roku 2011 má Plzeňský kraj podepsanou partnerskou spolupráci v oblasti kultury a vzdělávání s Bjelovarsko-bilogorskou župou v Chorvatsku. Region je typický výraznou českou menšinou a má dokonce svého zástupce v Chorvatském parlamentu. Zástupci partnerské župy v čele s poslancem Chorvatského parlamentu pro českou a slovenskou menšinu Vladimírem Bílkem navštívili koncem prvního únorového týdne Plzeňský kraj. Po oficiálním přijetí na krajském úřadě, kterého se zúčastnili s hejtmanem Rudolfem Špotákem také jeho náměstci Petr Vanka, Josef Bernard, Vladimír Kroc, zamířila delegace na prohlídku Plzeňského Prazdroje, výzkumného centra ZČU v Plzni, Centra DRONET, Techmania Science Centra Plzeň a staroplzenecké společnosti Bohemia Sekt. Zúčastnili se též 18. reprezentačního plesu Plzeňského kraje v Parkhotelu Plzeň.

Partnerský region v Chorvatsku zastupovali společně s poslancem Vladimírem Bílkem také náměstkyně župana Bjelovarsko-bilogorské župy Tanja Novotná Golubičová, starosta města Bjelovaru Dario Hrebak, předsedkyně Svazu Čechů v Republice Chorvatsko Ana-Marie Štrumlová Tučková, ekonomka svazu Simona Neradová a tajemník svazu Dalibor Kolář, Lidija Horvatová jako tajemnice Úřadu poslance Chorvatského parlamentu.

Předmětem debaty zástupců Plzeňského kraje s chorvatskými protějšky byla spolupráce v oblasti kultury a cestovního ruchu a také v oblasti školství a vzdělávání. "Už řadu let funguje spolupráce na výměnných pobytech dětí základních škol, což považuji za velmi přínosnou aktivitu partnerství. V Daruvaru, kde jsem se byl v loňském roce podívat, funguje česká školka i škola a je o ni velký zájem. Je to jedna z aktivit Svazu Čechů v Republice Chorvatsko, která významně posiluje českou tradici. Byl jsem velmi překvapen, jak silné vazby v Chorvatsku české menšiny mají k rodné vlasti a věřím, že další spolupráce posílí českou tradici," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.