Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje slaví 50 let

17. května 2024 15:55, Mgr. Patrik Pátek

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ZZS PK) slaví půl století svého působení. Oslavy 50 let vrcholily v areálu Plzeňského Prazdroje v pátek 17. května, kde navzdory deštivému počasí, byl připraven pestrý program pro veřejnost, kterého se účastnili i zástupci Plzeňského kraje jako zřizovatele ZZS PK. Předána byla ocenění významným osobnostem za spolupráci, současným i bývalým zaměstnancům.

Navzdory nepříznivému počasí nic nebránilo připomenout si důležitost, práci i historické milníky tak důležité organizace, kterou Zdravotnická záchranná služba PK je. Ta má za sebou hned několik milníků. „Třetí zlomový moment zdravotnické záchranné služby přišel v roce 2003, kdy došlo k reorganizaci státní správy, a byly zrušeny okresní úřady. Tenkrát byla velká diskuse, zda zdravotnická záchranná služba jako taková spadne pod ministerstvo zdravotnictví nebo jejím zřizovatelem budou jednotlivé kraje. Nakonec se politici dohodli, že to bude druhá varianta,“ popsal události nynější ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička s tím, že zastupitelstvo Plzeňského kraje v květnu 2003 svým usnesením založilo svoji novou příspěvkovou organizaci, v současné době svoji největší a to právě Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje, která poskytuje přednemocniční neodkladnou péči na území celého Plzeňského kraje. „Postupně do ní byly začleněny okresní záchranky. Nebyl to lehký proces. Jako poslední se do něj připojily Domažlice a Klatovy. Jsme rádi, že se k nám zřizovatel, kterým je Plzeňský kraj, nechová jako macecha, ale jako správná matka,“ pochválil fungování a spolupráci ředitel Hrdlička.

Kvalita zdravotnictví je pro Plzeňský kraj dlouhodobě jednou z priorit. V roce 2013 Zdravotnická záchranná služba dostala poprvé vlastní objekt, když se stěhovala do zcela nového zázemí na Klatovské třídě v Plzni. Loni získala v Plzni-Doubravce výjezdové stanoviště záchranářů a také Vzdělávací a výcvikové středisko a stále se investuje do výbavy i nových sanitních vozů.

Že spolu jednotlivé složky integrovaného záchranného systému v Plzeňském kraji příkladně spolupracují, přímo na oslavách potvrdili i zástupci hasičů, policie, fakultní nemocnice i města Plzně. „Můžeme být nesmírně hrdí nato že ZZS PK poskytuje služby všem občanům již neuvěřitelných 50 let. Práce našich záchranářů není jen o profesionalitě a rychlé reakci, je především o srdci a odhodlání pomáhat druhým. A myslím, že na práci našich zdravotnických záchranářů můžeme být všichni právem hrdi. Našim zdravotníkům přeji do další práce hodně sil a odhodlání,“ popřál záchrance hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, kterého na místě oslav zastoupil náměstek Petr Vanka. „Chci poděkovat a vyjádřit hluboký obdiv všem lidem, kteří se podílejí na tom, že záchranka funguje tak příkladně a na velmi vysoké a kvalitativní úrovni a slibuji, že i v budoucnu ji maximálně podpoříme. Za sebe pak slibuji, že až za mnou zase pojede sanitka s majáky, že jí vždy včas uhnu ze silnice, aby mohla mít průjezd bezpečný a co nejrychlejší,“ neopomněl důležitý fakt spolupráce záchranky s veřejností náměstek hejtmana Petr Vanka.

V rámci oslav byla předána také ocenění některým významným osobnostem za spolupráci i bývalým či současným zaměstnancům. „Pro to není důležitá jen délka spolupráce, ale také určité morální vlastnosti,“ pronesl Pavel Hrdlička. Mezi oceněnými byl třeba i vedoucí odboru bezpečnosti a krizového řízení Plzeňského kraje Radek Svoboda nebo vedoucí odboru zdravotnictví Jan Karásek.