Úspěchy ve vědomostních soutěžích sbírali žáci i na mezinárodní úrovni

08. října 2024 08:32, aktualizováno 09:17, Bc. Eva Mertlová

Hned tři medaile z mezinárodních světových olympiád přivezli studenti Plzeňského kraje za uplynulý školní rok. Dalších 16 studentů se účastnilo řady vědomostních soutěží celostátní i mezinárodní úrovně s medailovými úspěchy. Za reprezentaci Plzeňského kraje převzali studenti i jejich pedagogové ocenění z rukou zástupců kraje. Díky svým úspěchům pak studenti pro své školy získali finanční podporu na lepší vybavení pro práci s nadanými žáky z programu Plzeňského kraje Nadání 2024.

Medailisté mezinárodních olympiád jsou Jan Herzig (Gymnázium J. Š. Baara, Domažlice) zlatá medaile na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice – junior. Ze stejného gymnázia přivezl bronzovou medaili z Mezinárodní biologické olympiády Jakub Krutina. Třetí medailistkou je Andrea Slívová (Masarykovo gymnázium Plzeň) se ziskem bronzové medaile na Mezinárodní chemické olympiádě. Mezi oceněnými jsou další úspěšní žáci z loňského roku – např. Anna Krebsová, členka týmu LASAR se podílela na zisku dvou ze tří cen v mezinárodní soutěži Conrad Challenge týkající se kosmonautiky, letectví a vesmíru v americkém Houstonu, Eliška Aloyová, soutěž v ruském jazyce.

"Jsem velmi rád, že u příležitosti poděkování žákům za skvělé výsledky ve vědomostních soutěžích vidím řadu známých tváří z loňského ročníku. Svědčí to o tom, že máme v kraji nadané mladé lidi, kteří se věnují rozvoji svého talentu. Mnozí z nich pak směřují svůj talent i do profesní sféry, což je pro ně skvělá cesta, jak dělat, co je baví a v čem jsou dobří," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který společně se svým náměstkem pro oblast školství a sportu Vladimírem Krocem předával úspěšným žákům, pedagogům a ředitelům škol pamětní listy a drobné dárky – poukázky na nákup zboží.

Nadání 2024 – dotační program PK

S cílem podporovat a rozvíjet talent a zájem žáků středních škol o přírodovědné, společenskovědní a jazykové obory, rozvíjet péči o nadané děti a mládež ve středních školách a zlepšovat materiální vybavení středních škol pro práci s nadanými žáky byl vyhlášen dotační program Plzeňského kraje s názvem Nadání 2024. Mezi střední školy v Plzeňském kraji, jejichž žáci se umístili na 1. - 3. místě v celostátních kolech a medailových pozicích v mezinárodních kolech předmětových soutěží ve školním roce 2023/2024, se rozdělilo 270 tis. Kč. Středním školám budou hrazeny výdaje určené na nákup učebních pomůcek a vybavení a odměny pedagogům úspěšných žáků.

"Na výsledcích řady vědomostních soutěží vidíme, že Plzeňský kraj má nadané studenty a je třeba podporovat nejen je samotné ale také školy, kde studují. Z programu Nadání 2024 budou mít vybrané školy hrazeny výdaje určené na nákup učebních pomůcek a vybavení a odměny pedagogům úspěšných žáků. Z programu Podpora zájmové činnosti Plzeňským krajem jdou prostředky na dofinancování okresních a krajských kol školních soutěží. V rámci projektu Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji jde více než dvoumilionová částka na podporu mimořádně nadaných žáků základních a středních škol, kteří byli úspěšní v krajských kolech předmětových a uměleckých soutěží," vysvětluje náměstek hejtmana Vladimír Kroc.

Projekt Podpora talentovaných žáků v Plzeňském kraji

V Plzeňském kraji vznikl v rámci republiky ojedinělý projekt, jehož cílem je podporovat a rozvíjet odborný růst nadaných a mimořádně nadaných žáků z Plzeňského kraje a jejich pedagogů v oblastech přírodovědných, společenskovědních, jazykových, uměleckých a řemeslných oborech. Projekt realizovaný OŠMS ve spolupráci se Střediskem služeb školám byl v letech 2010 a 2011 spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky prostřednictvím operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Od roku 2012 podporuje projekt ze svého rozpočtu Plzeňský kraj. V letošním roce částkou 2,2 miliony Kč. Cílovou skupinou jsou mimořádně nadaní žáci základních a středních škol, tj. ti žáci, kteří se umístili na nejvyšších místech v krajských kolech předmětových a uměleckých soutěží. V letošním roce tuto příležitost využilo 180 nadaných žáků. Mezi účastníky se objevují také žáci diagnostikovaní školským poradenským zařízením jako mimořádně nadaní, ale soutěží se neúčastní. A dále také žáci, kteří vynikají svou zručností (Řemeslné kempy).

Podpora zájmové činnosti Plzeňským krajem

V rámci rozvojového programu Plzeňského kraje na rok 2024 „Podpora zájmové činnosti Plzeňským krajem“ jsou vynakládány finanční prostředky na dofinancování okresních a krajských kol školních soutěží a dalších aktivit s regionální a celostátní působností.
V březnu 2025 bude Plzeňský kraj hostit národní kolo Matematické olympiády, které bude z tohoto zdroje spolufinancovat.

GoHigher

Smyslem projektu Smart akcelerátor Plzeňského kraje III realizovaného Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje o. p. s. je podpora a rozvoj prostředí výzkumu, vývoje a inovací v kraji. Reaguje na rychlý technologický rozvoj ve světě a kontinuálně pomáhá rozvíjet v našem regionu takové podmínky a prostředí, které podnikatelům a firmám umožní inovovat a růst s cílem uspět na evropských a světových trzích. Jednou z priorit Regionální inovační strategie kraje jsou Lidé pro Výzkum, vývoj a inovace s důrazem na péči o zapálené žáky a talenty již na středních školách. Jsou realizovány aktivity, které mají potenciál zlepšit vzájemné propojování talentovaných žáků SŠ v kraji, jedná se o exkurze do výzkumných a vývojových pracovišť, stáže, konzultace, setkávání, stínování a mnoho dalších. Pro účely komunikace byl ze strategických a funkčních důvodů zvolen web www.podporatalentu.cz, který byl v rámci první fáze pilotu kompletně modernizován na interaktivní platformu s rebrandingem na GoHigher (www.gohigher.cz). Tuto značku si vybrali sami nadaní a aktivní žáci.