Územní studie Úhlavy od Bezděkova po Klatovy

obrazek
21. května 2024 10:49, Ing. Jana Slavíková

Plzeňský kraj již několik let pracuje na zlepšování stavu krajiny na území celého kraje. Postupně jsou zpracovávány územní studie krajiny, které důkladně analyzují vymezené území. V nich navrhovaná opatření mají za úkol řešit zjištěné problémy. Území pro zpracování územní studie byla vybrána na základě koncepčního dokumentu – Regionální strategie adaptačních opatření Plzeňského kraje pro zadržení vody v krajině (ReSAO).


Území zahrnující povodí IV. řádu, které tvoří řeka Úhlava od Bezděkova po Klatovy, je druhou prioritní oblastí, v níž byla studie zpracována. Jejím autorem se stalo sdružení společností Atregia, s. r. o. a EKOTOXA, s. r. o. Území zasahuje do správních obvodů dvou obcí, a to Bezděkova a Klatov. Svojí rozlohou se řadí k menším prioritním oblastem - pokrývá necelých 9 km².


Narovnaný vodní tok - jeden z mnoha krajinných problémů, který je potřeba řešit (foto Vít Lukáš)

V první části studie je nejprve podrobně zkoumáno vymezené území. Nejdříve jsou podrobně prověřeny stávající podmínky v lokalitě, zejména půdní a hydrologické poměry, územní systém ekologické stability nebo erozní ohroženost. Tyto podklady jsou doplněny terénním průzkumem, historickými údaji a dalšími informacemi. V rámci zpracování analytické části studie proběhla v dotčených obcích veřejná projednání, kde se mohli zájemci z řad veřejnosti i dotčených orgánů dozvědět podrobnosti o průběhu zpracování studie. Zároveň předali zpracovatelům vlastní podněty z území. Na analytickou část navazuje soubor návrhů adaptačních opatření, které mají mezi Bezděkovem a Klatovy zlepšovat nebo měnit současný stav. Před dokončením návrhů byla jejich podoba opět veřejně projednána v dotčených obcích, aby se k připraveným opatřením mohl kdokoliv vyjádřit. Zpracovatel následně do dokumentu zakomponoval dodané připomínky. Návrhová část je nejpodstatnější složkou studie a dělí se na tři hlavní části:


• koncepci a souhrnný text k adaptačním opatřením
• karty adaptačních opatření
• výkresovou část


Každé konkrétní opatření má vlastní kartu, která obsahuje základní informace a bližší popis, jak by mělo být opatření realizováno. Zájemce zde najde informaci o umístění na dotčených pozemcích, rozměry, orientační náklad na vybudování opatření nebo zákres v mapě.
Řešené území je poměrně pestrého charakteru. Je v něm zastoupená jak poměrně rozlehlá a cenná říční niva Úhlavy, tak i velké nepřerušené zemědělské plochy. K tomuto různorodému prostředí se váže několik odlišných typů opatření. Na menších vodních tocích se jedná například o revitalizace narovnaných koryt. V daném území je velká část toků „umělého charakteru“ – jde o člověkem vybudované odvodňovací strouhy. Jejich revitalizace je tedy z většiny navržena ve formě vytvoření drobných tůní a hradících prvků v současném korytě. Pro zadržení vody mohou na vhodných místech posloužit tůně. Ty zároveň vytvoří biotop pro obojživelníky.


Zamýšlená podoba revitalizace části Tupadelského potoka.

U zemědělské půdy jsou důležitá opatření na ochranu před erozí a podporu zasakování srážkové vody. Toho jde docílit například budováním mezí nebo průlehů, ale také celkovou změnou způsobu hospodaření – takzvanými agrotechnickými a organizačními opatřeními. Tam, kde nepomůže úprava hospodaření, může být vhodným řešením pro ochranu pozemků jejich trvalé zatravnění. Vhodně umístěná opatření na zemědělské půdě mohou zároveň pomoci ochránit zastavěné území obcí před nežádoucími splachy z přilehlých pozemků. Takovéto opatření je navrženo na východním okraji Bezděkova. Do budoucích let je zde počítáno s rozšířením zástavby obce, ale plánované domy je potřeba ochránit před přívalovými srážkami. Plánovaná podoba opatření je zobrazena v galerii níže.


Možná podoba protierozního a protipovodňového opatření (Střeziměř u Klatov, autor František Zvoneček)

Nezbytná pro zdraví krajiny i přizpůsobení změně klimatu je zeleň. A to ve formě nejen vzrostlých stromů, ale také keřového patra. U nově navržených cest, které budou sloužit místním obyvatelům k procházkám do krajiny, jsou umístěny výsadby ovocných i dalších listnatých stromů. Ty pomohou v ochraně půdy před větrnou erozí, poskytnou kolemjdoucím stín a živočichům úkryt i potravu.


Dokončením studie činnost týmu Zdravé krajiny v prioritních oblastech nekončí. Navržená adaptační opatření se mají nacházet jak na pozemcích ve vlastnictví obcí a dalších institucí, tak i na soukromé půdě. Těm, kteří budou mít zájem o realizaci opatření, bude Plzeňský kraj dále nápomocen. V současné době zde již funguje poradenský tým, jehož úkolem je předávat zájemcům o tvorbu opatření v prioritních oblastech všechny důležité informace. Například jaká povolení je pro konkrétní projekt nutné si obstarat, z jakých zdrojů je možno opatření financovat, nebo třeba se kterými odborníky na ochranu přírody je dobré záměr konzultovat.


Galerie

Soubory ke stažení